Ден преди Бъдни вечер, 23 декември, петък. Работен ден. Отивам в обедната почивка до близкия детски огромен магазин да търся чорапи и чорапогащник за Искрен (мда, момчетата през зимата също носят чорапогащник). Хора, много хора, задушевно. Става ми лошо, задушавам се, тръгвам си без да съм купила нищо.
Работя в офис сградата, която е залепена до голям столичен мол. Седмицата преди Коледа беше ужасно. И смешно. Именно тогава осъзнаваш до каква степен в днешно време е стигнал човешкият консумеризъм.
Прекомерната консумация на стоки в днешно време е толкова огромна, че вече не я забелязваме. Достатъчно е да влезете в някой магазин за сувенири, играчки или дори в супермаркет един ден преди Коледа, за да разберете за какво става въпрос. А и нека не се заблуждаваме, всички сме го правили.
Истината е, че едва ли много подаръци влизат в употреба и се ползват от дадения човек година или дори 6 месеца след като са били подарени. А ако говорим за малки деца и играчки, положението става още по-плачевно. Всъщност не знам дали това е точната дума. Магазините за детски играчки, дрехи и бебешки принадлежности правят такъв голям оборот през декември, че сигурно разчитат именно на този месец, за да са на печалба общо за годината.
А какво да кажем за самите играчки?
Ами повечето вероятно биват изоставени или счупени още на втория ден след като са били подарени на детето. Другите омръзват скоро след като са били купени. Защото нека бъдем честни — едва ли бихме подарили количка с дистанционно за 300 лв. на 3-годишно дете. Дори и не на 4- или 5-годишно. Ясно е, че рано или късно ще иде на боклука, потрошена. Ето затова, за да не съжаляваме, че сме дали толкова пари за скъпа играчка, която може да се счупи, купуваме пак кола с дистанционно, но не за 300 лв., а за 30 лв. И тя ще се счупи, най-вероятно ще се счупи още на същия ден от прекомерна игра. А да не говорим за играчките с хиляди малки частички, миниатюрни човечета, колички и картички, изчезнали безследно. Страх ме е вече да завирам прахосмукачката много навътре под леглата и секциите именно поради тази причина. Никога не знаеш какво точно ще засмуче.
Миналата година за рождения ден на Искрен му беше подарена една прекрасна книжка с 12 картончета на животни, които да наредиш на различни страници в самата книжка. На първия ден две от тях заминаха. На следващия ден пет, а след още няколко дни – всички останали.
Започва се обикновено още от началото на декември. Коледно парти, организирано за децата на служителите в работата. Дядо Коледа. Родителите да купят и занесат играчка, която добрият старец да даде на детето.
После коледно тържество в детската градина – същата история.
После Бъдни вечер и Коледа.
После Нова година – да, повечето хора са на мнение, че и на нова година трябва да има подарък за детето. Да не е капо.
Ето затова Искрен не получи никакъв материален подарък на Коледа тази година от родителите си.
Не искам и да вярва в Дядо Коледа. Човек, който следи през цялата година дали си послушен и после ти дава награда/подарък. Да, аз вярвах и после като разбрах, че такова нещо не съществува, плаках много. Не искам да лъжа детето си. Той обаче сам ще реши в какво да вярва. Иска ми се да вярва в истинското вълшебство на Коледа, в добрината на хората, в любовта и възможността да постигнеш всичко, което решиш, само със силата на собствената си воля.
Искрен има много играчки, с които играе и после ги захвърля, също като всички други деца. Да, получи подаръци от бабите и дядовците, получи подаръци от чичовците. Идеята не беше да замажем положението и да минем между капките. Винаги е било много изкуствено да купувам играчки за собственото си дете. Защото любовта, привързаността, празненствата, позитивните емоции и спомени дават МНОГО повече на едно дете от един материален подарък. Да сме заедно, да сме здрави, да имаме вкусна храна и да сме сред любими хора, ето това е празникът, а не подаръците. А парите, предопределени за подаръци, ще бъдат изхарчени през януари за пътувания, преживявания, почивка, време, прекарано заедно, само ние тримата, там някъде в планината сред природата, в игра в снега. Времето, прекарано с децата и отделено само на децата е безценно! И не бива да се компенсира с играчки, дори и на Коледа.
Незнам на каква възлас е детето Ви и колко разбира, но замисляли ли сте се за това какво чувства то в сърчецето си когато чува от своите връсници за подаръците под елхата или какво ще чувства като порасне. Защото колкото и да обясняваме на детето колко е глупаво всичко това и колкото и то да се показва че разбира накаде там дълбоко в сърчицето ме ще остане раничка, защо защо точно на него Не!? Защото колкото и да съм съгласна с Вас аз небех могла да си го причиня на децата си. Не казвам че трябва да са скъпи, но и никакви….!
Извинете ме за грешките пиша от тел. и неволно съм натискала погрешни букви.
В момента Искрен е на 2 г. и 7 м. Достатъчно добре разбира много неща. Също така по никакъв начин не се е почувствал неприятно, че ние не сме му подарили нищо за Коледа. Дори бих казал, че следствие на всички подаръци от роднините е затрупан и най-вероятно скоро отново ще правим пролетно почистване, така че да се освободим от част от тях.
Честно казано до момента много повече се е радвал на събития, отколкото материални неща. Именно затова отделяме време за него, а не толкова пари.
Относно пролетното почистване, има един много хубав сайт, където можеш да подариш ненужните вещи – http://www.podariavam.com/. Можеш даже да се уговориш с хората, на които подаряваш да дойдат на удобно за теб място 🙂 Хем добре за природата, хем добре за хората 🙂
Много добра идея. До момента част от нещата сме ги дарявали, а другите сме ги изхвърляли, защото нямат нужния вид за подаряване (често са счупени). Ще разгледам сайта.
Статията ви отразява действителността. Малко ви е детето, подобни статии са излизали, по форумите доста.
Много от родителите не отиват в потребителската крайност, къде от здрав разум, къде от липса на пари. В България масово родителите залагат на необходимата достатъчност.
Нормално е по празниците по детските магазини да ума струпване на хора. Ами ако не по Коледа, кога? Ако не за Рожден ден, кога?
Ние с роднините сме се разбрали, че е достатъчно за децата да има желан полезен подарък, за нас възрастните – не е нужно.Моите деца не вярват в дядо Коледа и дядо Мраз, но знаят, че мама и тати слагат любим подарък под елхата. Това също е израз на любов и загриженост: Да съгласуваш инфо с други майки, да потърсиш ролери за сина си, да ги скриеш под елхата, за да видиш радостта в чите на детето си от чакания седмици/месеци подарък.
Тъй като фокусът е пряко съсредоточен върху материалните неща, сме взели решение, че ние ще направим нещо по-различно и нашите подаръци ще са преживявания (екскурзии, нови запознаства, разходки, обучения и др.), вместо да се съсредоточаваме върху предметите.
Именно това е причината тази публикация да бъде написана. Друга важна причина е повече хора да се замислят за своето собствено потребление. Учудващо как за нашата толкова бедна България, толкова много хора купуват толкова много неща.
Идеята е да се заложи на смислени и полезни подаръци, а не на никакви (например билет за пътуване, одеяло и т.н). Истината е, че безумното свръхпотребление вреди ужасно на природата. Ето един блог, който струва ми се ще ви допадне:
https://myplasticfreelife.com/
Поздрави на цялото семейство 🙂
P.S. А иначе ние вкъщи отдавна сме премахнали елхата, купуваме по едно клонче и го украсяваме. Защо да се хаби цяло дърво, което дава кислород, само защото традицията така повелява…
Благодаря за информацията. Ще разгледаме.