През последните 20 години Биг Фарма е инвестирала над половин трилион долара за изследвания на леченията за деменция, но досега няма голям успех. В светлината на това много хора са преминали към добавки.

Запитване от Американската асоциация на пенсионерите установява, че 36% от хората над 74-годишна възраст приемат добавки за здравето на мозъка за милиарди долари годишно. Най-често продавана добавка за мозъка никога не я бях чувал досега: преваген.

Преваген съдържа протеин, извличан от една луминесцентна медуза, за която компанията твърди, че е „клинично доказано, че подобрява паметта“. Според уебсайта им „Двойно тайно забележително плацебо контролирано проучване доказва подобряването на краткотрайната памет, ученето и забавеното припомняне за 90 дни.“ Но когато разгледаме самото проучване, се оказва, че преваген не само не успява да подобри паметта и ученето в сравнение с плацебо, но и се проваля в това да покаже значително подобрение на която и да е от 9-те изследвани когнитивни задачи.

Беше публикувано едно запитване относно преваген от Центъра за наука в обществения интерес със заглавие „Как е възможно тази добавка за памет да се провали в единственото си проучване и да продължава да се рекламира като ефективна?“ И не само като ефективна, но като марка #1, препоръчвана от специалистите. Предвид липсата на ясни клинични доказателства, как е възможно това? Вероятно са бомбардирани със същия вид реклама, както всеки друг.

Не е изненада, че добавка никак не помага, тъй като собствените проучвания на компанията показват, че протеините от медуза бързо се усвояват от ензимите в стомаха. Разбира се, това не ги спира да печелят по $20 милиона на година.

С твърденията, че „маркетолозите на преваген експлоатират страховете на по-възрастните потребители с проблеми с паметта“, Федералната търговска комисия и главният прокурор на щата Ню Йорк подадоха жалба за защита на потребителите, обвинявайки компанията в неверни и необосновани твърдения. Американската асоциация на пенсионерите се намеси, обвинявайки компанията в „измама на милиони застаряващи американци“.

С ход, сякаш излязъл от наръчника за адуканумаб на Биг Фарма, компанията провела над 30 анализа на данните и установила няколко положителни открития за някои задачи при някои подгрупи. Това подбиране на подгрупи след фактите е класически пример за манипулация, която се нарича понякога „п-хакинг“ или „извличане на данни“ и се описва като „залагане на кон след като е свършило състезанието.”

Създателите на преваген подадоха колективен иск през 2020 г. с FTC за измамни бизнес практики и фалшива реклама. Забележително е обаче, че решението от делото им позволява да продължат да го предлагат на пазара с одобрен от съда отказ от отговорност, че твърденията са „базирани на клинично проучване от подгрупи индивиди…” Но с количеството орязване на данните, което направиха, шансовете за намиране на поне един фалшив положителен резултат са около 80%.

Преваген може би е нещо повече от пропиляване на пари. Производителят не е отчел над хиляда случая на странични ефекти, описани от потребителите и докладвани на агенцията по храните и лекарствата. Няма как да имаме и двете. Ако протеинът от медузата се усвоява и храносмила, как може да представлява риск? Тъй като хранителните добавки често са замърсени с други вещества. Инспектори от агенцията по храните и лекарствата описват начина на производство на преваген като „съмнителни условия или практики“.

Едно проучване от 2019 г. от Пю установява, че над половината вярват, че агенцията по храните и лекарствата изисква добавките да се тестват за безопасност, но това не е вярно. Едно проучване с 24 добавки, продавани като подобрители на когнитивната функция, установява, че при повечето пише на етикета за определена съставка, а тя всъщност изобщо не присъства в добавката, и още по-лошо, 38% съдържат съставки, които не са позволени, като например забранени медикаменти. Друго проучване с така наречени „добавки за мозъчно здраве“ установява, че 8 от 12 са погрешно брандирани (липсва съставка, която е посочена изрично на етикета), а 10 от 12 се смятат за измама (съдържат съставки, които не са споменати на етикета изобщо, като например кофеин в продукт, който изрично е обозначен като „БЕЗКОФЕИНОВ“ на етикета). Само 1 от 12 съдържат това, което пише на опаковката.

Изводът за преваген: няма приемливи доказателства, че е ефективен. Пациентите трябва да се съветват да не го приемат.

Източник: https://nutritionfacts.org/video/does-prevagen-really-work/
Превод, корекция и обработка: Цветомира Енчева и Петър Енчев