Каква е ролята на храненето както за предотвратяване, така и за справяне с COVID-19? Свързаните с храненето митове за предпазване и лечение са широко разпространени в тази пандемия и въпреки че няма хранене, което напълно да предотвратява инфекцията, определено има методи, които да минимизират риска. Хората с по-здравословно хранене имат по-малко сериозни усложнения, но това е непряка полза от по-ниския процент затлъстяване и вече съществуващи здравословни проблеми. Това е супер, но има ли някаква диета, която да е с преки ползи за развитието на заболяването или уязвимостта към инфекции преди всичко?
Растителното хранене е доказано, че намалява риска от други инфекции на дихателните пътища, всъщност растителните семинари по време на пандемията от 1918 г. изглежда са били относително широко разпространени. Защо растителното хранене помага? Нитратите от зеленчуците, концентрирани в тъмнозелените листни зеленчуци, могат да се използват за производство на азотен оксид, който е част от първата линия на защита на белите ни дробове срещу инфекции. В растенията има и полифенолни фитонутриенти, които могат директно да възпрепятстват вирусната инфекция. Имаме ползи и за микробиома, който играе ключова роля за имунната ни функция. Храните, съдържащи фибри, подпомагат симбиозната връзка с червата, докато преработените боклуци и животинските храни могат да имат обратния десимбиозен ефект.
Фибрите, които са концентрирани в целите растителни храни, са най-противовъзпалителната възможна съставна единица на храната, докато наситените мазнини, концентрирани в месото, млечните и бързите храни, са най-възпалителната възможна съставна единица на храната. Не е изненада, че хората, които консумират повече възпалителни храни, имат по-висок риск от тежко прекарване на COVID-19 и като цяло заразяване, почти 12 пъти по-голяма вероятност, дори и след като се вземе предвид телесното тегло, диабет и кръвно налягане. Но това проучване разглежда само 60 пациенти с COVID. Ами 11 000 пациенти с COVID?
Възпалението, свързано с храненето, увеличава риска от заразяване с COVID-19, тежко прекарване на инфекцията и смърт от заболяването. Може ли това да обясни защо процентът смъртност от COVID е стотици пъти по-малък в Африка? Може ли растителното хранене да помогне за по-леко преминаване на COVID-19? Нека разберем.
В това проучване върху усложненията на COVID-19 при възрастните хора във връзка с вегетарианска и невегетарианска диета, статистически невегетарианците имали до 20 пъти по-голяма вероятност да преминат COVID значително по-тежко, но това при сравнение само с 9 души вегетарианци. Тук едно проучване с хиляди здравни работници на първа линия в 6 държави установява, че хората на растително хранене имали 73% по-малка вероятност от протичане на умерена до тежка инфекция на COVID и дори при комбинация с пескатарианци (които се хранят с риба, но без месо), отново имали значително по-нисък риск. Най-голямата разлика е между хората на растително хранене и тези с нисковъглехидратно хранене. Здравните работници на нисковъглехидратно хранене с висок прием на протеини имали почти 4 пъти по-голям шанс от развиване на сериозна инфекция.
Това може и да не изглежда изненадващо, имайки предвид, че много от скритите рискови фактори за смърт от COVID-19 – затлъстяване, сърдечно заболяване, високо кръвно и диабет тип 2, могат да се контролират или дори да се премахнат с достатъчно здравословно растително хранене и начин на живот. Но очевидно защитата от растенията е много по-силна. Сериозното намаляване на риска не зависи от всички тези условия. Според изследователите „здравословното хранене с богати на хранителните вещества продукти, може да предпази хората от тежко протичане на COVID-19.“ Храните, които са най-тясно свързани с по-леко прекарване на болестта, са бобовите, последвани от зърнените храни, основния източник на фибри. Според изследователите противовъзпалителните ефекти от късоверижните мастни киселини, които се освобождават от хранещите се с фибри полезни бактерии в червата, обясняват връзката.
Проучването със здравните работници включва няколко хиляди души, но изследователите от Харвард събрали данни от почти 600 000 участници на растително хранене, със система, при която получавате точки за прием на полезни растителни храни, и се отнемат точки за месо, яйца, бързи храни и млечни продукти. И наистина, тези с по-високи резултати не само имали значително по-нисък риск от тежко преболедуване с COVID-19, но и много по-нисък риск от заразяване преди всичко. И отново, това е след вземане предвид на съпътстващи фактори, наред с рискови фактори, които не са свързани с храната, като спорт и пушене.
Изводът: „Научните доказателства показват, че растителното хранене е от полза за непосредствено намаляване на риска от симптоми на тежко прекарване на COVID-19 и риска от инфекция,“ независимо от други свързани със здравето фактори. Средиземноморската диета може да понижи риска от инфекция с 22%, докато растителното хранене може да намали риска от инфекция наполовина.
За справяне с дългото боледуване от COVID се препоръчва растителна диета въз основа на разнообразието от данни, които показват положителни резултати при растителното хранене и подобрение на имунната функция, баланса на невротрансмитерите, облекчаване на болката и възпалението, подобряване на съня и умственото здраве. По отношение на промените в начина на живот при дълго боледуване от COVID, „препоръките в мащабен план за растително хранене“ имат потенциала да подобрят физическото и умственото влияние, но това тепърва предстои да се изследва.
Има едно проучване, според което за хората, приемащи повече зеленчуци, е по-малко вероятно да страдат от депресия, а тези, които приемат повече ядки, бобови и зърнени, са по-малко депресирани, тревожни и стресирани след COVID-19, а нивата на стрес са пряко свързани с по-големия прием на месо. Но единствените интервенционални проучвания са като това, което показва фатален ефект от високомазнинните диети с високо съдържание и на захар, но това е изследвано при сирийски хамстери, въпреки че определено има доста нещастни бели дробове при хамстерите на нездравословна диета.
В крайна сметка здравословното растително хранене може да бъде важен инструмент за понижаване на риска от тежки усложнения при COVID-19 и трябва да се препоръчва като мярка за безопасност на общественото здраве Какви са страничните ефекти? Забавяне на стареенето и по-малко болести. Може би това е помощникът, от който се нуждаем. Ако наистина положим усилия за насърчаване и поощряване на по-здравословното хранене и начин на живот, не само ще спасим живота на много повече хора от COVID-19, но и ще намалим смъртността от всички други главни причини за смърт.
Източник: https://nutritionfacts.org/video/the-best-diet-for-covid-and-long-covid/
Превод, корекция и обработка: Цветомира Енчева и Петър Енчев
Последни коментари