Кариесите по зъбите може би са най-разпространеното заболяване на човечеството, тъй като засягат 35% от световното население. Средният брой развалени, липсващи и запълнени зъби се оценява на повече от два до навършването на 12-годишна възраст. В САЩ денталното здраве на по-възрастните хора може също да бъде в състояние на влошаване, като на една четвърт от възрастните хора им липсват всички зъби. И приблизително сто милиарда долара от всичко това се дължи на захарта.
Консумацията на захар се счита за единствената причина за поява на кариеси. Въпреки че често се смята за състояние от множество фактори, другите фактори, бактериите, плаката, слюнката, миенето на зъбите, почистването с конец за зъби, изглежда просто имат смекчаващо влияние. Всички други фактори просто променят скоростта, с която захарта причинява кариеси. Без захар, причинно-следствената верига е нарушена и заболяването не настъпва. Може дори и да нямаме нужда от всичко това, ако просто можем да се отървем от добавената захар.
Проучвания, датиращи преди десетилетия, показват, че в страни, където консумацията на захар е много ниска, кариесите почти не съществуват. И новите анализи показват, че доживотното бреме на кариесите се увеличава с увеличаването на приема на захар от нулата. Най-изчерпателните национални данни са от Япония, преди, по време и след Втората световна война, където честотата на поява на кариеси проследява приема на захар на глава от населението, докато то намалява от около 8% от общите калории до 0,1% – по-малко от една чаена лъжичка седмично – преди да се възстанови до около 14%. Такива изследвания показват, че кариесите продължили да се появяват дори когато приемът на захар е само 2-3% от калорийния прием. Като се има предвид, че по-голямото разпространение на заболяването при възрастни не се проявява, ако приемът на захар е ограничен до по-малко от 3% от общите калории, се препоръчва обществена мярка по здравеопазването за ограничаване на приема на захар до под 3%. Това довежда до предложението етикетите със светлини като на светофар да отбелязват всичко над 2,5% добавени захари като „високо“. Това би направило дори зърнените закуски с относително ниско съдържание на захар, като Cheerios, храни с „червена светлина“.
Препоръчителният таван от 3% върху общия дневен прием на добавени захари, което не би позволило дори една средна порция за децата на някоя от 10-те най-известни зърнени закуски, чиято активно реклама е насочена към тях. Очевидно содата е извън масата. Човек може да си изяде дажбата за два дни напред.
Американската академия по детска стоматология възприе една по-прагматична цел, препоръчвайки приемът на захар да остане под 5% за деца и юноши, което е в съответствие с условните препоръки на Световната здравна организация за деца и възрастни. Това е мястото, при което потреблението на захар спаднало в Ирак, когато били подложени на санкции, и това намалило честотата на кариесите наполовина само за няколко години. Разбира се, санкциите може да са намалили други неща, като живота на децата… макар че това очевидно била фалшива новина, следствие на манипулацията на правителството.
Както и да е, ако наистина се интересувахме от минимизиране на болестта, идеалната цел би била да намалим приема на свободните захари до нула, което означава добавена захар. Тук не се говори за захар, която естествено се съдържа в майчината кърма или захарите в плодовете. Но когато става дума за добавена захар, не изглежда да има праг за прием на захар, под който да няма неблагоприятни ефекти, експоненциално увеличаване на кариесите при прием на захар, който започва дори от 1%.
Да, може би можем да се отървем от кариесите, ако нямаше захар в храната ни, както пише един изследовател, финансиран от Келог, „този идеал е непрактичен“. Диктаторската употреба на храни, които са благоприятни за здравето на зъбите, може да предизвика хранително въздържание, което не е приемливо за всички лица.
Вместо да препоръчва „драконово“ намаление на приема на захар, захарната индустрия отговори: вниманието ще бъде по-добре насочено върху пастите за зъби с флуорид.
Това е перфектната метафора за подхода на медицината към заболяванията, свързани с начина на живот като цяло: защо да третираме причината, като можем да третираме последствията? Например, защо да се храним здравословно, за да предотвратим и лекуваме сърдечни заболявания, когато имаме всички тези статини и стентове?

Източник: https://nutritionfacts.org/video/how-to-stop-tooth-decay
Превод, корекция и обработка: Цветомира Енчева и Петър Енчев