Мозъчният паразит токсоплазмоза заразява около една трета от населението от развитите страни – около един на всеки четири възрастни в САЩ. Но доживотното присъствие на латентните етапи на този паразит в мозъка и мускулите на заразените хора обикновено се смята за безсимптомно от клинична гледна точка. Има го това „динамично взаимодействие между паразита, [човешкия мозък] и [нашия] имунен отговор, което води до това предизвикване на доживотното присъствие на паразита в мозъка ни.“ Не можем да се отървем от него, но поне можем да го спрем да ни убие, освен ако не се разболеем от СПИН или нещо подобно и нашите имунни защити спаднат.
„През последните 10 години обаче много независими проучвания са показали, че тази паразитна болест… може да бъде косвено отговорна за стотици хиляди смъртни случаи поради въздействието си върху честотата на пътнотранспортните и трудови злополуки, както и самоубийствата. Нещо повече, [тази] латентна токсоплазмоза вероятно е един от най-важните рискови фактори за шизофрения.“
Шизофренията има силен генетичен компонент, но дори и да имате абсолютно същите гени, като тези на един шизофреник – вашият еднояйчен близнак има шизофрения – вероятността вие също да я имате е може би по-малко от 50%. И така, какво друго би повишило риска? Проучванията, проведени над 5 десетилетия в 20 държави, установяват, че инфекцията с токсоплазмоза почти утроява шансовете за развитие на шизофрения. Това е повече от всеки един ген, причиняващ шизофрения, който е описан до сега. Сега, очевидно не всеки, който получи този паразит в мозъка, се сблъсква с шизофрения. Това може да зависи от това къде точно в мозъка паразитът се установява да живее, но това увеличено разпространение на токсоплазмозата при шизофрениците е доказано от поне 50 публикувани проучвания. Да, но какво ще кажете за проучвания, които не са били публикувани – може би тези, които не са открили никаква връзка, просто са били покрити или нещо подобно. Дори и за тези т.нар. пристрастни публикации, „доказателствата за връзка с [токсоплазмозата изглеждат] твърде много.“
Да, но все пак това е само връзка. Вместо „токсоплазмозата“ да причинява шизофрения, може би шизофренията причинява токсоплазмоза… Например, институционализираните психиатрични пациенти могат да бъдат хранени с недобре сготвено месо, което по този начин да увеличава тяхното излагане на влиянието на инфекция с токсоплазмоза. Ето къде влизат в употреба военните проучвания. Американските военни редовно събират и съхраняват кръвта на своите служители. Това дава уникална възможност да се проверят хората за инфекция доста преди диагностициране на заболяването, така че можем да видим кое произлиза първо. И първото се оказва, че е токсоплазмозата. Инфекцията може да бъде намерена преди появата на психотични симптоми.
„Най-убедителните доказателства за [причинно-следствената] роля на токсоплазмозата за предизвикване на шизофрения произлиза от едно скорошно изследване с ядрено-магнитен резонанс, което показва, че разликите в мозъчната [структура,] за които първоначално се е смятало, че са характерни за пациенти с шизофрения… в действителност присъстват само при [заразените с паразита.]“ Виждате ли, това са тези аномалии на сивото вещество, които по-често се срещат при пациенти с шизофрения, но когато ги разделите на такива, които са имали положителни и отрицателни резултати за токсоплазмоза, всъщност се виждат само при заразените мозъци. И така, значи ли това, че можем да излекуваме шизофренията с антипаразитни лекарства?
Ами, има едно лекарство от типа на тетрациклина, което може да убие токсоплазмозата при мишките и когато се дава на шизофреници, наистина изглежда, че подобрява симптомите, но лекарството също така може да има независими противовъзпалителни и неврозащитни свойства; и така, не знаем дали причината е ефектът от токсоплазмозата. „Бъдещите изследвания трябва да очертаят антипаразитния ефект на миноциклина…“ чрез тестване на пациентите за токсоплазмоза, за да се види дали лекарствата работят по-добре при тези, които са били заразени. Има четири рандомизирани контролирани проучвания до сега, които специфично оценяват антипаразитните лекарства при пациенти с шизофрения и… не е установен никакъв ефект. Но, невероятно е, че нито едно от тези проучвания не е използвало лекарство, за което е доказано, че активно убива паразитите, вече след като са били затворени в мозъка. Виждате ли, „след остра инфекция, паразитите образуват кисти в мозъка, което води до хронична инфекция през целия живот и лекарствена резистентност към често използвани антипаразитни лекарства.“
„Понастоящем няма текущи проучвания за лечение на токсоплазмоза при шизофрения, въпреки наличието на достатъчно доказателства, които да оправдаят по-нататъшно изследване.“ Надявам се някой изследовател, който слуша това, да осъзнае, че е крайно време да се оценят антипаразитните лекарства при пациентите, заразени с токсоплазмоза и с това ужасно заболяване.

Източник: https://nutritionfacts.org/video/does-toxoplasmosis-cause-schizophrenia
Превод, корекция и обработка: Цветомира Енчева и Петър Енчев