През 1993 г. Харвардското проучване върху медицински сестри открива, че високият прием на транс-мазнини може да повиши риска от сърдечни заболявания с 50%. Ето от къде започва историята с транс-мазнините в Дания, която приключи десетилетие по-късно със забрана върху добавяне на транс-мазнини през 2003 г. Отнема още 10 години преди САЩ дори да започнат да се замислят за забрана. През цялото това време транс-мазнините убиваха десетки хиляди американци всяка година. Защо, ако толкова много хора умират, отне толкова много време на САЩ да предложи да се предприемат някакви действия?
Човек може да гледа на конфликта около забраната на транс-мазнините в Ню Йорк като на микропроекция на национален дебат. Не беше изненада, че опозицията дойде от хранителната индустрия, с оплакването за намесата на правителството, оприличавайки града на „бавачка на държавата“. Дали забраната на транс-мазнините е пътят към хранителен фашизъм? Да, забраната на добавяне на транс-мазнини може да спаси живота на 50 000 американци всяка година, което може да спести на държавата десетки милиарди долари по разходите за здравеопазване. Не бързайте толкова обаче. Ако хората, които ядат транс-мазнини, умрат по-рано, замислете се колко много ще спестим в областта на здравното и социално осигуряване. Ето защо пушачите може всъщност да струват на обществото по-малко от непушачите, защото пушачите умират по-рано. Така че трябва да сме внимателни, когато отправяме искове за потенциалното спестяване на разходи от забраната на транс-мазнините. Необходими са повече проучвания за резултатите от тези политики. Да, може и да спасим 50 000 живота на година, но трябва да помислим и за ефектите върху хранителната индустрия.
Какво ще кажете просто за образоване и поставяне на етикети на продуктите, вместо „крайната“ мярка да се забранят транс-мазнините? Както посочи водещият датски кардиолог, когато открием хранителна добавка, която е опасна, не слагаме етикет, просто я премахваме. Но ние сме американци! „Както се казва в Северна Америка: „Можете да сложите и отрова в храната, ако има подходящия етикет.““ Но вижте, хората, които са информирани и знаят за рисковете, трябва да са способни да се хранят с каквото си поискат, но при положение че знаят всички факти, което невинаги се случва, „поради измама и манипулация на хранителната [индустрия].“
И не е изненадващо, че именно най-нездравословните храни са най-често рекламирани чрез измамен маркетинг. Това не е така, защото компаниите за вредна храна са зли или искат да ни разболеят; причината е част от простата икономика: преработените храни просто предлагат по-високи маржове на печалбата и издържат по-дълго на рафта, за разлика от пресните храни, като плодове и зеленчуци. Така че, техният модел на системна нечестност, някои твърдят, че оправдава някакво минимално ниво на държавна намеса.
Но какво се случва на хлъзгавия склон? „Днес транс-мазнини; утре хотдог.“ Или обратното, ами ако ни накарат да ядем броколи? Това всъщност се появи в дела на Върховния съд относно Обамакеър. Както каза главния съдия Робъртс, конгресът може да започне да задължава всички да си купуват зеленчуци, едно притеснение, което съдия Гинсбург нарече „ужасът на броколите“. Хипотетично, конгресът може да принуди американците да минат на растително хранене; все пак, човек не може да предложи хипотетичната и нереална възможност за вегетарианска държава като правдоподобен аргумент. Както твърди един юрист: „съдиите и адвокатите [могат] да живеят на хлъзгавия склон на аналогиите, [но] не трябва да се пускат със ските до подножието.“
А какво ще кажете за хлъзгавия склон на бездействието? „Правителството първоначално се предаде на бизнес интересите в случая с тютюна и подхвана слаби и неефективни опити за образоване по темата“, за да се опита да противодейства на лъжите на тютюневата промишленост и вижте какво стана. Ненужните смъртни случаи могат да възлизат на милиони. „САЩ не могат да си позволят да повторят тази грешка с храненето.“

Източник: https://nutritionfacts.org/video/controversy-over-the-trans-fat-ban
Превод, корекция и обработка: Цветомира Енчева и Петър Енчев