Колкото и да си мислех, че ще минем и без блендер, предимствата на една такава машинка започнаха да надделяват и ми се искаше да споделим опит в търсенето на подходящ за нас такъв.

Истината е, че на пазара има много видове блендери, а разликата в цените е общо взето от земята до небето. Блендерът служи за много неща – смутита, кремчета, супи, ядкови млека, смилане на ядки на прах и още много други. Трябваше ни определено нещо мощно и се чудехме дали наистина си заслужава да дадем между 700 и 1500 лв. само за един блендер. До преди това ползвах един супер слаб чопър с мощност 200 W и капацитет само 500 мл. Не успяваше да смила достатъчно добре и имаше прекалено много приставки, които бяха трудни за миене. А и не беше точно мой. 🙂 Общо взето жалка история.

Та какво да имаме предвид в търсенето на подходящ блендер:

  1. Мощност – поне 900 W. За да може да разбива всичко, да прави ядково мляко и кремчета. Моторът може и да изгори или да се скапе бързо, ако се насилва отвъд своя капацитет и възможности;
  2. Кана  голяма. Ако искате смутита и то за повече хора, малка кана няма да върши никаква работа. Хубаво е да е поне 1,5 л. до 2,5 л. Повечето, дори и на скъпите и много мощни блендери, са пластмасови, но без вредните BPA (Bisphenol A). Да, има и кани от стъкло. Но те биха били първо по-чупливи и второ – много тежки, което си е непосилно за почистване;
  3. Ножчета/остриета – по възможност повече от четири. По този начин заседналата на дъното смес ще се освобождава по-бързо. И да са от неръждаема стомана;
  4. Приставки – ми не е задължително да има различни приставки за това и онова. Ако моторът е достатъчно мощен, а ножчетата достатъчно добри, една кана и едни ножчета ще могат да свършат всичко, което им кажете. 🙂
  5. Смилане както на „мокри“, така и на „сухи“ съставки – тази информация ми беше най-трудна за намиране докато търсих най-подходящия за нас блендер. Не знам дали повечето фирми не споменават нищо за това дали блендерът може да смила ядки на прах без добавяне на други субстанции, защото бягат от отговорност, ако опиташ и машинката ти се развали. Но на нас ни трябваше именно и такава фукция за смилане на ленено семе, конопено семе и чия, правене на бонбони и тн. Затова наистина държах да има и такава опция налична. Едни от малкото марки блендери, при които изрично в описанието на уреда присъстваше информация, че могат да смилат на „сухо“, бяха Blendtec и Optimum 9400.
  6. Гаранция – не е винаги е вярно, но обикновено производителите на наистина качествени уреди дават и доста голяма гаранция, знаейки, че машината наистина няма да се развали. Гаранция от 7 – 10 години определено прави впечатление.

Какво избрахме накрая

Спряхме се на Optimum 9400. Притежава всички качества, изброени по-горе. Цената определено не е ниска, но щом започнеш да го ползваш, разбираш, че наистина си е заслужавало.
blender_01

blender_02

blender_03

Ето и спецификациите:

  • Мощен промишлен мотор с 3 конски сили 2.238 W – най-мощният мотор, за който и да е блендер;
  • Невероятна скорост от 44,000 об./мин., която може да замразява сладолед и да топли супи;
  • Променлив дисплей – 9-скоростни контролни настройки;
  • Топлоустойчива кана (без Бисфенол А) – приложения за мокра и суха употреба;
  • Одобрен от FDA, UL и Европейската комисия за безопасност на храните;
  • Висококачествено бутало за блендер;
  • Авангардно 2 в 1 сглобяемо острие от неръджаема стомана – разбива лед, ядки и плодове за секунди;
  • Вграден сензор за откриване на прекомерно използване; удължаване на живота на блендера;
  • Разход на зелена енергия: Мотор с патентована въглеродна четка, която насочва само необходимата мощност;
  • Размери: 22x20x50 cm (LxWxH);
  • Тегло: 6.7 kgs.

За момента – юли 2016, цената му е намалена от 1255 лв. на 800 лв. от този сайт.

Последващи впечатления

Машинката е страхотна. Първото ми впечатление е големината. Основната моторна част заедно с каната и капака направо ми се сториха огромни. А за малък апартамент с не много място в кухнята си е направо трудно поставянето на блендера на подходящо място. Каната е все пак 2.5 литра. Това не е непременно лошо. Просто трябва да се преместим в по-голямо жилище очевидно. 🙂 Смилането на различните съставки става много бързо и много добре. Направата на ядково мляко (бадемово, орехово, лешниково) става за отрицателно време. Започнах да живея на шейкове и смутита през деня на работа. Слагам и доста лед, като напитката остава студена за няколко часа напред. Измиването и почистването също са лесни. Просто поставяте препарат за моене на чинии, вода и го пускате на ниска степен. След това се изплаква под течаща вода.

П.П. Това НЕ е платена публикация, а просто споделяне на нашия опит.