О, чудо. Оказва се, че независимо от цялата помия, която се изля откакто Искрен се роди, той не само, че няма проблеми, но е много по-здрав от повечето негови връстници. То не бяха въпроси и заплахи, че няма как едно дете да е здраво, ако не консумира животински продукти.
Понеже аз и Цвети обичаме да „говорим“ с факти, а не с общи приказки, предположения и др., то прилагаме три последователни изследвания през шест месеца (първото започва от момента, в който Искрен навършва 1 год.).
Сегашната публикация е провокирана от глупостите, които са написани в следните две публикации в блога на Григор Гачев (което не означава, че няма много други публикации, които ние харесваме и четем). Тъй като не цепя басма на никой, който коментира неподготвен: за разлика от него и много други коментиращи, които нямат деца, то ние се чувстваме длъжни като родители именно на такова дете да споделим какви са реалните факти за нас:
Вижда се, че в рамките на една година Искрен е в златната среда и здравето му е перфектно, имунната му система е изключително силна и при последните три разболявания в родителския кооператив той беше едно от малкото деца, които останаха здрави.
Сигурен съм, че има много родители, които не са отделили достатъчно време и не са достатъчно запознати с това как да си набавят нужните вещества, но в крайна сметка човек трябва да отдели време и енергия. Нормално е тези родители да споделят своите притеснения когато имат проблеми, но не смятам, че е нормално тези случаи да бъдат назидателни и да „говорят“ и „потвърждават“, че видиш ли е вредно за децата да не консумират животински продукти. Предлагам на всички скептично настроени хора първо малко да видят последните научни изследвания, да видят реално как стоят нещата и да се въздържат от коментари когато нямат деца и най-вече: практически опит с нещо по-различно от до момента приетото. Един перфектен старт е nutritionfacts.org.
Петре, само на мен ли ми се струва, че и при Искрен червената кръвна редица е била позакъсала преди година? Брой на червените кръвни клетки, хемоглобин, хематокрит, среден обем на еритроцита – все са под нормата в изследването от 02.06.2015 г. Показателите RBC, HGB, HCT, MCV, MCH. Заедно дават олигомикроцитна анемия – доста типична картина за веганското хранене при деца около едногодишна възраст. По строго неофициалните ми наблюдения, поне 40% я развиват в някаква степен. При вас не е била твърде тежка степен, но не е била и най-леката.
Хубавото е, че детето очевидно има жилав организъм и е преодоляло анемията. Към 15-20% развиват изоставане в развитието или дори по-сериозни анемии. Дано ви е живо и здраво!
nutritionfacts.org има научна стойност, сравнима със здравословната стойност на грипно огнище. Хора, може да не сте учили медицина, ама не ви ли поне идва наум, че ако на един сайт се препоръчва колко белина (под евфемизма „хипохлорна киселина“) трябва да има в диетата, това надали е сериозен здравен сайт!
В бебешка възраст (около една година) децата така или иначе са с по-различен режим (при Искрен това е основно кърма – кърмен е до 1 година и 10 месеца). Това е причината тези показатели да са с такива стойности.
Ако някое друго дете, което консумира животински продукти си направи същите изследвания на една година, то резултатите няма да са много по-различни.
Другата причина е, че в рамките на една година покрай него допълнително се научихме как да си разнообразим менюто. Имай предвид, че за децата на тази възраст не е препоръчително да им се дава ядки и други високоенергийни храни, защото са алергени или да доведат до задавяне, ако не са смлени.
Хващаш се за едно нещо, но факта е, че д-р Майкъл Грегър е постоянно канен да изнася лекции в цял свят. Вместо да гледаш едно видео можеш да изгледаш годишните семинари, в които обобщава най-новото в света на храненето:
http://nutritionfacts.org/video/uprooting-the-leading-causes-of-death/
http://nutritionfacts.org/video/more-than-an-apple-a-day-preventing-our-most-common-diseases/
http://nutritionfacts.org/video/from-table-to-able/
http://nutritionfacts.org/video/food-as-medicine
Освен това сигурно ще забележиш, че към всяко видео има секция „Source Cited“. 🙂
Изследванията на деца около 1 година дават същите резултати при деца на веганска диета. (Ако детето е на кърмене – ако майката е на веганска диета. За да предаде на детето витамини и прочее, тя трябва на свой ред да ги вземе отнякъде.) Деца, които са на нормално хранене, имат кръвни резултати в нормата (ако не са болни).
Това, че някой твърди, че е канен да изнася лекции в цял свят, не означава нищо. Малахов примерно дори реално е канен непрекъснато да изнася лекции по цял свят, но това не означава, че в уринотерапията има дори капка смисъл. В сектата на Мун ходеха да се записват хора от цял свят, но това не означава, че тя е божествено откровение. Хомеопатични лекарства се продават по цял свят, но това не означава, че те имат ефект извън плацебото. Хора влагат парите си в пирамиди по цял свят, но това не означава, че пирамидите са разумен бизнес за вложителя. Перпетуум мобилета биват изобретявани по цял свят, но това не означава, че вечният двигател е възможен… Означава само, че лековерието ходи по хората – а това не е новост.
Преди време бях попаднал на сайт, който доказваше тезата си с хиляди материали. Свидетелства, проучвания със стотици цитирания, статистики на огромни бази… По „научните критерии“ (както си ги представя не-ученият), той беше върхът на науката… Тезата му беше, че дамските превръзки са дело на дявола. Опитай се да отгатнеш колко научен е реално.
(Препоръчвам Бен Голдейкър – като начало „Bad Science“ и „Bad Pharma“. Не са божествено откровение, но са добро въведение по въпроса.)
Истината е, че някои хора познават човешкия организъм повече, отколкото незапознатите мислят, че е възможно. Те не само знаят, че децата и по-слабите организми имат нужда от реално пълноценна храна, а и защо точно я имат… Хм.
Ако аз ти кажа, че мога да си изредактирам и подготвя идеално книгата за онлайн поставяне, понеже имам правописен речник и мога да боравя с Word, ти какво ще направиш? Ако искам да слушам седмици обяснения що е синтаксис и какви са правилата му, каква е разликата между тире и дефис, как и защо се доизкусурява .fb2 формат след конвертиране към него, каква е разликата между постскрипт и PDF, и всичко останало, което ти знаеш… ще можеш да ми обясниш. Но ако не съм, или нямам това време? Или ако съм убеден, че това са глупости и заблуди, и книгата се чете най-добре като .doc файл? Можеш ли да направиш друго освен да съжаляваш, че иначе съм свестен човек?…
Същото е. Само дето става дума за децата ни.
Не виждам смисъл да си губим времето. Тъй като виждам, че не благоволи да изгледаш четирите годишни конференции, което сигурно е свързано с това, че нямаш доверие в д-р Грегър, то тогава ти предлагам да прочетеш книгата The China Study.
Това е най-голямото научно изследване в човешката история свързано с хранителния режим на хората. Ако това не може да те убеди не виждам какво друго би могло.
Всеки, който отдава толкова голямо значение на начина на хранене е с орторексия. И не е редно да го предава и на децата си. Човек яде, за да живее, а не живее за да яде.
Човек яде, за да оцелява, а живее, за да расте – под растеж се има предвид не само физически, но и растеж в абстрактни направления като загриженост и състрадателност, критичност и приемане, способност за промяна на навици и традиции , за да не бъдат ценностите само красиви думи. И да, способността за намиране на баланс и оцеляване е преди всичко, за да имаме основа да растем.
Понеже основния фокус тук е оцеляването и живеенето в здравословната норма, в която човек е способен да живее активно и да достигне потенциала си, това ми мирише на орторексия – прекаления фокус върху храната. Прекаления фокус върху животинските продукти като единствената „здравословна“ храна е орторексия, по това ѝ определение – и не говори за нищо друго, освен за капаци около очите.
Веганството не тръгва от храната, а от загриженост и за други създания освен най-себеподобните. И ЧАК след това идва нуждата от промяна в начина на живот, заедно със скъсване с наложените в момента традиции. И ако човек може да израсне, живее и умре в цветущо здраве без в диетата му да влизат продукти, дошли чрез насилие и отнемане на нечия свобода, не виждам защо трябва да има такава голяма съпротива срещу начина му на живот. Защото в момента основната съпротива срещу промяната, която веганството внася в обществото ни, е роботското преповтаряне на глупости, което е породено от страха от тая промяна – защото да, изисква усилия да промениш начина си на живот, за да не бъдат думите (цитирам по памет) „животните са ми приятели и ми е жал да им причинявам страдание“ просто приказки без действие, породено от тях.
Гри, ти имаш ли нужда от примери на здраво растящи деца, здрави хора в зряла възраст и въобще – положителни примери за веганския начин на хранене, или предпочиташ да си само сочещия с пръст човек с диплома за лекар? Ако имаш такъв интерес и си отворен към информация, различна от „веганството води до болести и смърт“, ще се радвам да опозная повече такива примери и да ти ги представя – именно защото знам, че имаш силното присъствие на човек със здрав разум, който умее да убеждава хора, без знание в съответната сфера. И защото „Аз обожавам месо, но гледам да го ям по-рядко. Причината е съвсем простичка: жал ми е за животните.“ показва нивото на състрадателност на повечето хора, с които имам допир през последните години. И е хубаво, че това ниво сме го достигнали масово – иначе хич нямаше да е възможен разговор за съзнателния избор на веганите или на хората, избрали растителната диета.
И понеже в крайна сметка съзнателния избор опира и до действие, няма как да не говорим и за оцеляването и живота в здраво състояние.
А като говорим за здравословно хранене и слагаме фокус само върху храненето с растителни храни (което ИЗОБЩО не означава, че хранещият се има веган ценностна система и светоглед), редно е да не подвеждаме хората с цитати САМО от хора, които не са успели да се хранят разнообразно и достатъчно.
Проблем за мен е, че малко се говори за това точно КАКВО, КОЛКО и КАК са яли тези хора през „веганския“ си период. Всеки може да изтъква примери като Ваня (Vanilla Kitchen) http://vanillka.com/2016/03/09/my-diet/ или други хора, сменили навреме диетата си, но е подвеждащо да се казва „тя/той се хранеше само с растения и затова се разболя/отслабна/стана болнав(а)“. Човек може да има недостиг на едно или повече вещества без значение от начина му на хранене, ако не влага енергия и време в това как се храни и как живее.
Аз предпочитам да вземам и давам за пример хора, които споделят повече подробности за ежедневния си живот, включващи определени храни, количества, разнообразие, начин на приготвяне и не си запушват ушите, като стане дума за проблеми на дадения тип диета, а търсят решения, след което ги споделят:
Freelee the Banana Girl (не ми се рови за истинското ѝ име в момента): https://www.youtube.com/watch?v=w_AS2X14azE
и
El Freegano (Христо Христов): https://www.youtube.com/watch?v=ELkFFLOPPUw
са само част от тези хора.
Когато стане дума за отглеждане на дете с растителен начин на хранене, бих търсил близък контакт с родители, които са се справили и чието дете (или деца) е здраво. Такъв пример са семейството на брат ми и се радвам на възможността да наблюдавам развитието на Искрен от близо.
Колкото до ефекта на хомеопатичните лекарства, Гри, не си излязал от балона на лекар, който ги отхвърля, не си усетил ефекта (включително и негативен) от тях, така че не знам от каква точно позиция говориш за тях, освен от позиция на неразбиращ. За радост, това е коренно различна тема и доколкото знам няма хомеопат, който да знае напълно как функционират тези лекарства, затова остават единствено примери като личния и документираните. Ако събуждане от кома в следствие на предписано индивидуално хомеопатично лекарство не е достатъчен пример, то и личния разказ няма да те убеди.
Благодаря на Цвети, Петър и Искрен за споделеното! 🙂
Ти също надали ще благоволиш да изслушаш доводите ми, че .doc е най-добрият формат за четене на книги и всичките тези конверсии и обработки са лъжи. И с право, защото тези доводи ще са просто глупости, и ти имаш познанията да го прецениш. А също и други, по-полезни неща, на които да отдадеш времето си.
За д-р Грегър чувам за пръв път от теб. Причината да му нямам доверие е това, което чета на сайта му. Имам познанията да преценя дали то е вярно, или не. При положение, че нещата на сайта не са верни, е естествено да започна да му нямам доверие.
Книги като The China Study и аз мога да напиша колкото си искам и да твърдя в тях каквото си искам. Съществуването им не означава, че те са верни – верността им се преценява по съвпадението с реалността. Човек, който има необходимите познания – примерно завършен с отлични оценки курс по биология или медицина – може да прецени това съвпадение.
Проблемът е с хората, които нямат тези познания – и особено с доверчивите сред тях. Те са, които могат да не усетят, че познанието се подменя с вяра. А вярата в неверни неща може да е опасна, когато става дума за храненето на децата ни.
(Не искам да те обидя. Но виждам, че се хвалиш с добрите скорошни кръвни резултати на детето, докато по-старите очевидно поднормени се опитваш да ги омаловажиш. Това не е белег на човек, който поставя познанието и реалността над вярата. Затова и съм загрижен.)
Не ме разбираш. Можех да не публикувам първото изследване (и по този начин да прикрия някакъв дефицит). Целта ми е да покажа как ние сме се развивали, а именно: в началото очевидно сме правили грешки с недостатъчното набавяне на полезни вещества следствие на недостатъчното разнообразие в нашето меню. Това важи и за много други семейства, които консумират животински продукти.
А от друга страна: след като сме променили менюто и сме го разнообразили с още повече храни на растителна основа нещата са се нормализирали. Именно последните изследвания на Искрен показват, че сме на прав път. Да, наясно съм, че различните деца имат различен метаболизъм, различни гени и т.н., но това не означава, че и те не могат да приемат този вид хранителен режим, да се чувстват добре и да не се стига до сериозни заболявания (сърдечни удари, диабет, рак и др.), както и хронични заболявания на 40+ годишна възраст.
Искам да ми посочиш едно видео или статия от nutritionfacts.org, което да не е истина (отново: към всеки материал има източници, които са научни изследвания). Не знам дали си наясно, но ако някой има възражения за някой материал на сайта може да пише в коментарите, след което екипа на сайта се заема с проверката на твърденията на човека, който е писал. Имало е случаи, в които установяват, че от последната публикация (примерно 2011 г.) до момента са излезли нови научни изследвания, които сочат друго. Просто науката се развива (на годишна база вече има над 23 000 научни изследвания на английски език свързани с храненето).
Въпросният д-р Грегър не биха го канили на конференции организирани от най-престижните организации занимаващи се с последните новости в науката свързана с храненето. Както и да е, пак казвам: няма смисъл да споря. Аз виждам какви са резултатите при нас и само времето ще покаже доколко сме били прави. В момента виждам, че това е най-добро за нашето семейство. Отначало промените се дължаха на факта, че искахме да сме здрави, а в последствие стигнахме и до етичната страна на нещата. Можем много да говорим, но не виждам смисъл. Аз няма как да приема нещо, през което вече съм минал и съм видял, че не върши работата, която се предполага, че трябва върши. От друга страна хората, които не желаят да видят друга гледна точка ще се чудят защо са болни от това или онова когато стигнат определена възраст.
Вече съм с мисленето, че няма смисъл да си губя времето и енергията, за да убеждавам в нещо някой, ако той не желае да види друга гледна точка.
Със здраве,
Петър
Не видях по сайта никаква информация въпросният доктор да е бил канен от престижни организации, свързани с храненето. Видях информация да е бил канен от организации с бомбастични имена и описания. За човек, който знае кои са престижните организации по въпроса за храненето, не е едно и също.
На сайта му проверих десетина публикации на теми, които най-често различават лъженауката от истинската наука. Всичките бяха построени на по поне една крещяща неистина. Не отричам, че са „подкрепени“ с „публикации“, точно както бяха и материалите от оня сайт за дамските превръзки като дело на дявола. Този човек е мошеник, който гради съществуването си на лековерието на хората и страданието на децата им. Заставам зад думите си.
Подкрепата с публикации е добра колкото са добри публикациите. Наскоро в Уикипедия попаднах на статия за някакъв чутовен компресор на данни, подкрепена с куп публикации и официални бенчмаркове. Разбирам от компресия на данни, така че ми беше ясно, че написаното няма как да е истина. Проверих публикациите и бенчмарковете – подозренията ми се потвърдиха. Но за неспециалист статията би изглеждала перфектно… Същото е и със здравните теми.
Повече ме безпокои друго. Имаш резултати, които показват очевидна анемия, но обясняваш, че това било нормално. Твърдиш, че това се случвало и при хранени с животински храни деца – също не е вярно, освен в изключително драстични случаи, едно на милион. И тези разминавания с реалността не те смущават…
Анемията е показател на много сериозен дефицит в храненето. Преди нея има куп неща, които не са толкова видими, но също вредят на организма… Имам предложение – проверявай от време на време дали теглото и ръстът му не са под нормата. Те са показателни за много други неща и са добре видими, нормите са едни и ги има къде ли не. Ако са под нормата, замисли се. (А ако си намираш убедителни за теб обяснения защо това не е страшно, се замисли много по-сериозно. Също и ако те нападне някоя друга масова психоза, от която страдат децата на заразения – анти-ваксерство и прочее.)
За убеждаването на някой, който не иска да види друга гледна точка, съм напълно съгласен. Затова и смятам да прекратя участието си в този разговор.
Както казах: излишно е да спорим, защото ти не искаш да намериш информацията, която е пред очите ти: http://nutritionfacts.org/faq
http://www.drgreger.org/speaking-dates
Отново не реши да ми изпратиш връзка към някое видео или статия, за която конкретно мислиш, че има неистинни факти.
Чакай сега: значи аз ти обяснявам, че като родители на първо дете (в случая Искрен) сме се учили (както много други родители правят с тяхното първо дете) и че сме решили, че няма да крием изследвания, а ти ми обясняваш, че имало проблем и ние не сме се притеснявали. Та нали сам виждаш от второто и третото изследване какви промени са настъпили и то продължавайки да се храни без животински продукти. Получава се противоречие. Ако сме лоши родители и ти се смяташ за прав, че не може дете да не яде животински продукти, то тогава не би трябвало да има такива резултати. По твоята логика ние сме лоши родители, защото не сме обръщали внимание на резултати, а то е точно обратното. Ако не бяхме обръщали внимание (както правят много родители), то резултатите щяха да се влошават или да остават същите. И пак: именно, защото сме положили усилия и сме намерили начин Искрен да е в перфектно здраве и в интерес на истината едно от най-здравите деца в родителския кооператив, се предполага, че сме обърнали внимание на проблемите и сме ги разрешили.
Искрен е на 2 г. и 1 м. Макар че майка му е 1,53 см. той е нормално висок (дори по-висок от негови връстници) за възрастта си (95+ см.). Същото важи за теглото му, което в момента е 12,5 кг. Детето си е повече от здраво и смятаме такова да остане.
Ако правим сравнение с други родители мога да те уверя, че ние отделяме в пъти повече време за всички аспекти около неговото израстване като човек (не само начин на хранене).
Благодаря ти, че спираш да губиш времето и на двамата, защото аз виждам нещата на практика и мога с действия и факти да докажа правотата си.
Погледнах списъка с речите на др. Грегър. Пробвах няколко линка на слуки, но не мога да преценя дали сайтовете към които сочи са надеждни или не.
Все пак, успях да намеря „Thurs. 5/12: Bethesda, MD“ с линк към http://www.nih.gov/ . Хей, този NIH го знам. Националния Институт по Здравеопазване на САЩ. Тези са официални!
Потърсих с google датата и мястото и попаднах на този адрес, който обявява конференция на NIH в Бетезда:
http://icdr.acl.gov/content/rehabilitation_research_nih_moving_field_forward
Продължих да ровя и намерих, страница, която не само съдържа информация за тази конференция, но и видео от събитието:
https://www.nichd.nih.gov/about/meetings/2016/Pages/052516.aspx
Можете ли да намерите др. Грегър на видеото?
Съмнявам се, защото самата конференция се е провела на 25 и 26 Май. На 12 Май е пуснато съобщението, че такава конференция ще има. Всъщност NIH е провело 4 конференции този Май месец, на 2, 20, 23, 25. Можете да проверите сами тук:
https://www.nichd.nih.gov/about/meetings/Pages/index.aspx
Все пак, ако можете вие да намерите лекцията която др. Грегър е произнесъл пред NIH на 12 Май, ще се радвам да я изгледам.
Бих казал, че лекция изнесена пред толкова авторитетни учени е достатъчно значима и доктора би трябвало задължително да я сподели с последователите си. А и както виждате, самите NIH също качват видео от конференциите си.
Всички конференции, на които д-р Грегър е поканен да представи информация (видео например) се предоставя от организаторите. В смисъл: ако те решат качват видеата, ако не, не. На практика има предостатъчно видеа с него. В момента не ми се гледат всичките 7 часа видео. Предишни пъти отново съм го гледал във видеа на National Institute of Health.
Иначе за самия доктор: Michael Herschel Greger is an American physician, author, and professional speaker on public health issues. He is a graduate of the Cornell University School of Agriculture and the Tufts University School of Medicine. He started eating a plant-based diet in 1990. He is currently the Director of Public Health and Animal Agriculture at the Humane Society of the United States (HSUS) and Humane Society International.
Отделен е въпросът, че го канят на места като Google и други големи организации.
С други думи, ти нямаш нито възможност, нито желание, да провериш дали семинарите в посочения от теб списък изобщо се провеждат.
Това е най-малкото учудващо, като се има в предвид, че ти ползваш този списък като основен аргумент за доказване на медицинския и научен авторитет на въпросния доктор.
Още по-лошо, единствения семинар, на който гарантирано има престижни лекари и учени, е сбъркан.
На 12 Май 2016 не се е провеждала конференция и Др. Грегер не е говорил пред NIH. Посочил съм доказателство за тази ми теза, а ти не си я оборил.
Ако датата е била просто сбъркана, досега това би трябвало да е открито и коригирано. Но не е.
Ако др. Грегер е изнасял лекция някой друг ден, тогава на сайта на NIH трябва да има някаква следа от това (като втория линк който дадох). Намери я.
Докажи ми, че греша.
Надявам се, че разбираш защо се спирам точно на този случай.
Всеки може да си направи списък с дати, места и линкове към сайтове.
Нещо повече, в youtube е пълно с лекции на всякакви откачалки, дори такива които обясняват че Земята е неподвижна в центъра на Вселената или пък такива които считат че Земята е плоска. И тези „лектори“ ги канят из страната, да изнасят „лекции“, предимно пред публика която вече е убедена в тезите им.
Но това по никакъв начин не доказва, че те имат какъвто и да било авторитет сред научните среди.
Напротив. Голяма част от тях съм проверявал преди 2-3 години когато за първи път се запознах с nutritionfacts.org. Затова и казвам, че съм го гледал на официални конференции организирани от NIH. Имай предвид, че друг човек се грижи за обновяването на информацията, тъй като д-р Грегър е много зает и е делегирал всички организационни дейности. Получава се така че от време на време някоя и друга конференция бива преместена или отменена или нещо друго се случва.
На практика има много записи с него, които показват, че го канят и компании като Гугъл. Ето и друг пример с медицински специалисти.
Опитах се да намеря един от записите на NIH, в които участва и д-р Грегър и се оказа, че има видеа, които не ги записват, а ги пускат само на живо. Ето и пример за такъв.
Аз да ви питам – поне яйца от щастливи кокошки не ядете ли?
Не, нито от „щастливи“ (които въобще не са щастливи на практика), нито от по-нещастните. Никакви животински продукти.
Мислим да потърсим надеждата в някой бозайник, понеже чуваме напоследък, че без животински белтъчини няма да оцелеем, но понеже сме творчески настроени, мислим да съчетаем полезните свойсва на животно като котката, например, с тези на кокошката. И така, ще създадем порода, която да дава много мляко (КАЛЦИЙ, нали се сещаш…), обаче да може да добиваме и яйцеклетки от мензиса на това животно, така, за белтъчините, без които не знам как изобщо сме живи и здрави… А за да не е гаден продукта от мензиса, ще пробваме да излизат яйцеклетките с някаква обвивка сходна с черупка, макар че чух преди време за някакво африканско племе, което поради липса на хранително и водно изобилие пиело директно мензиса на кравите, само дето после мъжете имали някакъю хормонален дисбаланс, та… да.
Щасливи, живи и здрави кокошки, задоволени стомаси и още много блага са само на една крачка от нас, ако погледнем отвъд носа си, за да видим, че има къде да стъпим.
(:
А защо не сте изследвали нивото на B12?Този витамин се набавя само и единствено от животински продукти и е изключително важен за правилното развитие на организма.
Не сме сметнали за нужно, защото взимаме витамин Б12 от растителен произход и знаем спрямо нашите показатели, че неговите са в норма. Другата причина е, че текущите изследвания за витамин Б12 в България не отговарят на световните стандарти. Повече информация може да видите в лекцията на доц. д-р Мария Папазова на тема витамин Б12.
Хора, много сериозно ви хлопа дъската.
Дано не сте уморили горкото дете.
Големият ни син е на 8 години е повече от здрав. За разлика от повечето деца на стандартен хранителен режим той боледува много рядко и преминава много леко.
Няма никакви проблеми с обучението му (в момента е с един клас напред от връсниците си), както и здравословни проблеми (което се доказва и от кръвните му изследвания).
Малкият ни син, който е на малко повече от 2 години също няма никакви здравословни и ментални проблеми. Напротив: говори от няколко месеца със сложни изречения от 3-4 думи, не използва памперс, кара балансиращо колело без проблем и разбира всичко, което му се казва, участва активно във всички дейности в семейството и навън.