Тъй като вече за трети или четвърти път ми се случва да ходя и да описвам щети (за съжаление щети от това, че някой ме е забърсал докато колата е била паркирана), този път реших, че ще опиша някои от нещата, които всеки път забравям, както и такива, които е хубаво да се знаят.
Каското е към ДЗИ и честно казано съм доволен от обслужването, както и оценката на щетите. Едно от нещата, което не ми харесва, е че има само два ликвидационни центъра в София (Военна рампа и Драгалевци).
Та един от случаите когато завеждах щета исках, вместо да използвам услугите на доверен сервиз, да ми преведат парите, за да отстранят щетата на друго място. Щетата я оправиха и тъкмо тогава се изсипа градушката. Отидох да снимат колата за щетите и същевременно с това да снимат вече оправените елементи. Обаче се оказа, че следващия път когато дойдох с нова щета, не са описали, че старата е отстранена и съответно аз трябваше да платя допълнително за два елемента. Както и да е: грешката си беше моя, че не съм обърнал внимание и изрично да питам дали са я отбелязали като отстранена или не.
Следващ път отивам с друга щета (след като са отстранили всички щети от градушката за тяхна сметка или около 1800 лв.), но се оказва, че за да ми признаят по-висок процент на щетите, е трябвало да се обадя на 112 и да си изискам входящ номер щом за щетата няма друг документ (напр. протокол от КАТ). След това се оказа, че ограничението е до 10% от общата стойност, за която е оценена колата, когато щетата не е отразена при катастрофа или от КАТ (подходящ пример за такъв случай е когато бях паркирал и на следващия ден видях, че някой таксиметров шофьор ми е ожулил дясната задна част на колата).
Какво още обаче се оказа: когато бях говорил в ликвидационния център дали трябва, след като ми отстранят щетите от градушката, да идвам отново да ми снимат колата, ми беше обяснено, че щом съм избрал доверен сервиз, от доверения сервиз ще имат грижата да изпратят новите снимки на колата + документите. Същото ми потвърдиха в сервиза. Какво обаче се оказа: когато имаш щети, които допълнително се поемат не от застрахователя, а от теб, тогава колата пак трябва да се закара за снимане в ликвидационния център, защото дори когато застрахователя получи пълен набор от снимки (става въпрос за абсолютно цялата кола), то застрахователното дружество приема елементите, за които не е платило (и няма фактура), че не са оправени.
Така че оттук нататък, когато забравя, ще използвам тази публикация да си напомням колко главоболия може да си докара човек когато си мисли, че всичко става автоматично или най-малкото не обръща внимание на тези дребни подробности.
Друго, което направих докато описвахме новата щета, беше да сключа ново каско + гражданска отговорност, за да не се занимавам още повече и да си хабя още и от без това оскъдните дни отпуска. Хубавото е, че гражданската отговорност покрива и чужбина (ЕС + няколко други държави). Освен това при катастрофа има безплатна пътна помощ до 300 км., а при повреда на колата до 25 км. с пътна помощ.
Платих си допълнително 9 лв., за да ми дадат сериозна отстъпка, за да си направя технически преглед за 14 лв. в СБА.

Покрай всички тези бумащини си припомням колко готино ни беше без кола. Проблемът е, че когато имаш малко дете или деца, ти се налага поне от време на време да използваш кола. В някакъв момент сериозно обмисляхме кола под наем, но пък когато имаш столче за кола + още 10 други неща, това не си е работа.