popara
Ето идея как да направим веган попара за малки деца. Произходът й тръгва от факта, че много хора, в стремежите си да критикуват начина на хранене, който сме избрали за нашето дете, казват: „Ама трябва да яде попара на закуска със сиренце и мляко! Как може  да не му давате такова полезно нещо?!“ Принципно Искрен, както нас, не яде месо и млечни продукти. Тук искам само да направя едно уточнение: не искаме и не ограничаваме детето си по отношение на храненето. Ако той изяви желание да опита нещо, примерно съдържащо мляко или месо, може да му се даде, не му се забранява. Но аз лично никога не съм приготвяла месо и няма и да го направя. Не може и да се очаква Искрен да получи лично от мен някакъв вид храна, която аз самата не консумирам и смятам, че не трябва да се консумира. Обаче знам, че колкото повече се ограничава едно дете да опита нещо, то се опитва толкова и по-силно да го има. Детето има собствен разум и разбирания и то само за себе си ще реши как да живее. В тази връзка ще дам един пример какво се случи на скоро:

На селото на Петър сме и баба му е направила палачинки по стандартната рецепта с мляко и яйца. Искрен иска да опита, дава му се и изплюва веднага всичко, което беше в устата му и не поиска повече. Изводите всеки за себе си може да направи.

Та да се върнем на рецептата за попара.

Продукти за 1 порция:

  • около 4-5 супени лъжици амарант
  • 1 супена лъжица сусамов тахан
  • 1 филийка хляб или 2 сухара или 3-4 бисквити
  • мед на вкус по желание или меласа или захар от фурми

Приготвяне:
Амарантът се сварява, като може да се сложи малко по-голямо количество вода за сваряването, която няма да се хвърля, а ще се ползва за попарата после. Прехвърля се в купичката за хранене, добавят се таханът, медът и натрошените хляб/сухар/бисквита. Изчаквате да изстине малко, добавяте меда и готово.
Само да се има предвид, че това е попара, подходяща за деца над 1 годинка, които вече са захранени с тахан и мед. Медът се счита за животински продукт и като такъв не се консумира от стриктни вегани.