Както и да започна ще е тривиално, така че направо към темата. Тя ще обхваща много неща и същевременно с това няма да може да каже всичко, което трябва да се спомене. Ама защо заместители? Как така? Какво им е лошото на животинските продукти? Всеки преценява сам за себе си как да живее и как да се храни. Само ще кажа, че ние с Петър от много години не ядем месо. Сега вече се стремим да не консумираме каквито и да било животински продукти, като например прясно мляко, кисело мляко, сирене, кашкавал и т.н. Основната причина за това ни решение: ами осъзнахме постепенно, че човекът просто няма нужда от тях. Никаква. И не само това, но животинските продукти са вредни за човешкото здраве. Един пример: ние сме единствените бозайници, които консумират мляко от други бозайници.
Няма да се впускам в доказателства за тези си твърдения, нито ще обяснявам на дълго и нашироко ползата от това да се приема само храна на растителна основа. Достатъчно е да споделя ето това видео:
Има и субтитри на български.
Няма никакъв шанс да се изразя по-добре от човека, представящ информацията във видеото. Така че мога само да кажа: ГЛЕДАЙТЕ ГО!
А сега по същество.
Заместители на прясното мляко са напитки от растителен произход, които наподобяват животинското прясно мляко както по текстура и цвят, така и по състав. Правят се най-често от соя, ориз, овес, бадеми, лешници, кашу, кокос.
Има два начина да се сдобиете с подобни заместители на прясното мляко: да си ги направите в домашни условия или да купите готови от магазина. В Интернет има страшно много рецепти за домашно направени млека на растителна основа. Това, което ви трябва е суровината (соя, ядки, ориз, кокос и т.н.), вода, някакъв подсладител (стевия, агаве, меласа, петмез от фурми) и добър блендер. В случай, че не ви се занимава или нямате време (както при мен важат и двете, да, признавам си го), остава вариантът на готовите напитки.
Позволих си да си купя и опитам от повечето, които намерих на пазара, и сега ще обясня за всяка една по отделно какво представлява.
Соя
Соевото мляко е най-често срещаното и най-лесно може да се намери почти навсякъде в големите вериги магазини. Честно казано то най-много се доближава и като вкус и цвят до кравето мляко. Независимо дали става въпрос за органично соево мляко или не, недостатъците като цяло на соята са големи. Много хора си представят вегетарианската и веганската диета като предимно състояща се от соеви продукти. Е, това не е така. Ние специално никога не сме употребявали соята за готвене или за пиене. Позволих си да си купя соево мляко най-вече от интерес. Принципно 80% от соята, която се предлага на пазара, е генномодифицирана. Вероятността да попаднете на тези 20% натурална е минимална. Освен това приемът на соя нарушава хормоналния баланс на човешкия организъм. Опасно е особено при жените. Соята е мощен фитоестроген, който е подобен на естрогена (съдържащ се естествено в човешкия организъм). Фитоестрогенът няма същите свойства като естествено съдържащия се в организма естроген. А неприятно е особено при жените, защото тялото разпознава фитоестрогена като естроген (а както казахме той по никакъв начин не функционира както естрогена) и започва да изпраща сигнали до яйчниците да се намали производството на естроген.
Цитирам една приятелка и доста време моя съквартирантка в Загреб, която учеше Хранителна индустрия в тамошния университет. „Особено опасен е приемът на соя и соеви продукти при бременните жени, защото нарушаването на хормоналния баланс може да окаже влияние върху плода. По какъв начин ли? Ами ако бебето е от мъжки пол, вероятността да има женски черти или поведение (а в общия случай и двете) е голяма.“ Хммм… яко, а?!
Ориз
Млякото, което се прави от ориз, нямаше никакъв вкус на ориз. Поне според мен де. По-жълтеникаво е и е доста сладко. Както то, така и всички останали млека от този сорт, са обогатени допълнително с калций и витамини B2, B12 и D2.
Бадеми
Бадемовото мляко има доста остър и на моменти горчив вкус на бадеми, но пък е много полезно. Така че ако не харесвате бадеми, то и бадемовото мляко няма да ви хареса.
Лешници
За мен лично това беше най-гадното от всички млека. Не че не обичам лешници, напротив. Просто не са го направили както трябва. Освен това, в сравнение с останалите млека, се развали много по-бързо. Нито вкуса, нито цвета на течността наподобяват прясно мляко.
Овес
Определено ми е фаворит до сега. Много приятен вкус, нито прекалено сладък, нито пък много солен. Бяла текстура и доста гъста. След като го опитах един път, започнах само от него да си купувам за лична консумация. Може много добре да се съчетава с различни напитки – какао, чай. Освен това е и подходящ за готвене.
Кокос
А като стана дума за заместители на прясното мляко в готвенето, от опит мога да кажа, че най-подходящо за тази цел е кокосовото мляко. Но става въпрос за истинското кокосово мляко, а не това, което е смесено със соя или ориз, както е това на Алпро.
Вкусът на ястието, което се приготвя с кокосово мляко, е много по-наситен и приятен и не оставя усещане за тежест, както е при прясното мляко от животински произход.
От къде?
Може и да звучи странно, но абсолютно всички до тук изброени млека са лесно достъпни на българския пазар – най-вече в големите вериги магазини на Кауфланд, Фантастико, Била и тн. Лошото е, че няма български производители, а марките, които се внасят в България като цяло са максимум две или три. Както може да забележите от изображенията в публикацията, най-лесно достъпните млека са тези на Алпро. Ще се изненадате като видите как млеката не стоят в хладилната витрина по магазините. Това е, защото преди отварянето им, няма нужда от такива мерки. Те спокойно могат да издържат и на стайна температура, което ги прави и много подходящи, ако сте решили да пътувате за някъде, където такива неща не се намират.
Цена
Цената на повечето видове варира между 3 и 6 лева за един литър. При кокосовото мляко нещата стоят малко по-различно – около 5-6 лева за 400 мл. Но то е и много по-гъсто и при пиене или готвене с него може да се разрежда с малко вода например. Да, вярно е, че всички изброени алтернативи са двойно по-скъпи от прясното мляко от животински произход, но в крайна сметка истината е, че всеки решава сам за себе си дали да бъде здрав или да следва общоприетите схващания. По отношение на храната пари не бива да се пестят. Именно това е едно от моите лични златни правила.
PS: Това НЕ е платена публикация или реклама.
Лесно за приготвяне е овесеното мляко от овес (на зърна или трици):
Разкисва се във вода за някакви си часове (тук обяснявам идеята без да е изчистена като количества, времетраене и идеален краен резултат – все пак е за вкъщи:), след което е хубаво да се разбие в блендер или с пасатор и с добавена още вода (съотношението е на око) и захар (например). В момента още опитвам дали е по-вкусно с малко сол и колко точно да го подслаждам, но пък е добро и без подсладител.
Накрая прецеждам през тензух, а каквото остане в него го използвам за направата на кекс* или отива в нещо друго тестено. 🙂
Хрумна ми, че сварен във вода ориз** може да се залее с подсладено овесено мляко и да стане приятен десерт (ако се добави някоя фурма, ядка, канела… :).
* лесна рецепта за кекс без яйца или мляко:
– 2 ч.ч. брашно
– 1 бакпулвер
– натрошени ядки (орех, лешник, бадем, кашу) и/ли трици от нещо цедено (случайно количество)
– 1-2 ч. чаши захар
– 1 бакпулвер (10 г.)
– 2 ч.ч. вода
– малко мазнина (не съм го пробвал без мазнина, но надали ще е проблем:)
и по желание:
– настърган лимон
– стафиди
Пече се в набрашнена форма за кекс или тавичка на 180 градуса за 20-30 минути – до суха клечка. 🙂
** лесно варене на ориз – полезна връзка: http://gotvach.bg/n5-22744-Правилно_варене_на_ориз